
2017. -2020.g.
Baltijas jūras reģiona 2014.-2020. g. transnacionālās sadarbības programmas projekts R069 "Completing management options in the Baltic Sea Region to reduce risk of invasive species introduction by shipping (COMPLETE)"
Kuģniecības nozares nozīmīgā saistība ar nekontrolētu invazīvo sugu, tai skaitā potenciāli kaitīgo ūdens organismu un patogēnu, introdukciju joprojām ir globāli neatrisināta problēma, kurai var būt ievērojamas sekas uz vidi, ekonomiku un cilvēka veselību. Risinot šo problēmu, Starptautiskā Jūrniecības organizācija (IMO) pieņēmusi Starptautisko konvenciju par kuģu balasta ūdens un nosēdumu kontroli un pārvaldību (Balasta konvencija, 2004.gads) un izstrādājusi un apstiprinājusi vadlīnijas kuģu bioapauguma kontrolei un apsaimniekošanai, lai minimizētu ūdenī dzīvojošo invazīvo sugu pārvietošanu (2011.gads). Reģionālajā līmenī HELCOM Baltijas Jūras Rīcības Plāns (2007.gads) ir apzinājis svešzemju sugu problēmu nosakot ekoloģisko mērķi – “nav jaunu svešzemju sugu introdukciju no kuģiem”.
Interreg Baltijas jūras reģiona 2014.-2020. g. transnacionālās sadarbības programmas projekts R069 "Completing management options in the Baltic Sea Region to reduce risk of invasive species introduction by shipping”, 2017.-2020.g. (COMPLETE) risina vienu no Baltijas jūras reģiona izaicinājumiem, kura galvenais mērķis ir izstrādāt operatīvu sistēmu un nodrošināt uz lietotājiem orientētus instrumentus, lai padarītu kuģošanu videi draudzīgāku, un, it īpaši svarīgi, kur iespējams neradīt papildus slogu kuģniecības nozarei. COMPLETE risina vairākas būtiskas nepilnības pašreizējās zināšanās un apsaimniekošanā, kas ir projekta galvenie uzdevumi:: izstrādāt efektīvu riska novērtēšanas procedūru balasta ūdens apsaimniekošanas atbrīvojumam; nodrošināt aktīvu reģionālo sadarbību un informācijas apmaiņu saistībā ar potenciāli kaitīgo ūdens organismu un patogēnu konstatējumiem; piedāvāt reģionāli integrētu svešzemju sugu monitoringa sistēmu un uzraudzības programmu attiecībā uz balasta ūdens apsaimniekošanas standartu atbilstības kontroli. Mērķa grupas ir valstu ministrijas, transporta un vides aģentūras, kuģu īpašnieki un to asociācijas, Baltijas jūras ostas un piekrastes pašvaldības, kuģu būvētavas, jahtu piestātnes un mazo kuģošanas līdzekļu asociācijas, HELCOM un tās dalībvalstis.
Latvijas partneris projektā ir Latvijas Hidroekoloģijas institūts.
Kopējais projekta finansējums ir 3,2 milj. EUR, tai skaitā Interreg Baltijas jūras reģiona 2014.-2020. g. transnacionālās sadarbības programmas finansējums 2,5 milj. EUR
Projekta īstenošanas laiks: 2017. gada 1. oktobris – 2020. gada 30. septembris
Projekta vadošais partneris: Kotka Maritime Research Association KMRA, Miina Karjalainen
Projektā piedalās 12 partneri no 7 valstīm
Plašāka informācija par projektu: www.balticcomplete.com/
Informācija par Interreg Baltijas jūras reģiona 2014.-2020. g. transnacionālās sadarbības programmu www.interreg-baltic.eu