Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” projekta pētniecības pieteikums "Paleo-ekotoksikoloģijas pieeja, lai noteiktu plastmasas daļiņu ietekmi uz saldūdens stūrakmens vēžveidīgo grupas Cladocera funkcionālo un strukturālo daudzveidību (1.1.1.2/VIAA/2/18/359)".

Pētniecības pieteikumu izstrādās LHEI pētniece, pēcdoktorante Inta Dimante-Deimantoviča. Pētniecības projekta mērķis ir attīstīt un pilnveidot prasmes un kompetences, iegūt jaunas zināšanas citās disciplīnās, lai tādējādi palielinātu gan pēcdoktorantes, gan arī LHEI un Latvijas pētnieku kopumā zinātnisko kapacitāti un uzsāktu pētniecību pasaules līmenī novatoriskā, starpdisciplinārā nozarē, iezīmējot jaunas pētnieciskās darbības perspektīvas un jaunus pētījumu virzienus. Projekta zinātniskais mērķis ir noskaidrot mikroplastmasas (MP) daļiņu sastopamību un daudzumu saldūdens ekosistēmās, sākot no plastmasas masveida ražošanas pirmsākumiem 20. gadsimta 40. gados līdz mūsdienām, un novērtēt MP iespējamo ietekmi uz saldūdens stūrakmens vēžveidīgo grupas organismu funkcionālo un strukturālo daudzveidību. ZPētījuma rezultātā tiks radīta interdisciplināra platforma, kas apvienos sevī dažādas pētniecības darbības – MP, klasisko limnoloģiju, paleolimnoloģiju, mezokosmu eksperimentus. Tādā veidā pirmo reizi tiks veikta MP izpēte ar jaunu paleo-ekotoksikoloģijas metodi datētos saldūdens sedimentu urbumos, salīdzinot MP daudzumu un sastāvu kopš plastmasas industrijas pirmsākumiem līdz mūsdienām, analizējot tās ietekmi uz saldūdens organismiem. Iegūtie lauka pētījuma dati tiks pārbaudīti eksperimentālā veidā mezokosmu pētījumos. Rezultāti tiks publicēti zinātniskās publikācijās un izmantoti jaunas metodoloģijas radīšanai un priekšlikumiem ekspertīzē balstīta pakalpojuma izveidei.

Pētniecības pieteikuma kopējās izmaksas: 133,805.88 EUR

Pētniecības pieteikuma ilgums: 1.12.2018 – 30.11.2021

Ciešākie sadarbības partneri

  • Latvijas Universitāte

  • Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

  • Nacionālo Bruņoto spēku Jūras spēku flotile

  • Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts (BIOR) 

  • ... pārējie.

Kontakti

Voleru iela 4, LV-1007, Rīga.

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Datu aizsardzības speciālists Aleksandra Ivanova: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Šī mājas lapa izmanto Sīkdatnes, apmeklējot to Jūs piekrītat to izmantošanai.