EEZ un Norvēģijas grantu divpusējās sadarbības fonda stratēģiskās iniciatīvas pieteikums “Mikroplastmasas piesārņojuma dinamika un izplatība Latvijas un Islandes jūru un ezeru ūdeņos - jauna sadarbības virziena uzsākšana” saņem dotācijas 51 893 EUR no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ un Norvēģijas grantu ietvaros.

Iniciatīvas partneris Islandē ir Islandes Universitāte – lielākā, prestižākā un vadošā universitāte Islandē, īpaši attiecībā uz zemes un vides zinātņu fakultātēm, kurās veic pētījumus saldūdeņos un jūrā. Tā šobrīd ir vienīgā pētniecības iestāde Islandē, kas īsteno pētījumus saistībā ar mikroplastmasas sastopamību jūras un ezeru ūdeņos un nogulumos.

Projekta mērķis ir izveidot paliekošas zinātniskās sadarbības saites ar donorvalsts (Islandes) partneri, kopīgi pētot mikroplastmasas piesārņojumu Latvijas un Islandes ūdeņu biotopos.

Plānotās aktivitātes mikroplastmasas piesārņojuma Latvijas un Islandes ūdeņu biotopos apzināšanā ietver:

 1. mikroplastmasas vertikālās izplatības un uzkrāšanās ātruma novērtējumu Islandes jūras ūdeņu nogulumos Reikjavīkas līčos, kā arī šo jauno iegūto datu salīdzinājums ar esošajiem datiem par mikroplastmasas piesārņojuma vertikālo izplatību Baltijas jūrā, Rīgas līcī;
 2. mikroplastmasas vertikālās izplatības novērtējumu divu Latvijas ezeru (Sekšu un Velnezers) dziļo nogulumu urbumos;
 3. mikroplastmasas piesārņojuma izplatības salīdzinājumu Latvijas un Islandes ezeros;
 4. visu augstāk aprakstīto datu analīzi un salīdzinājumu plašākā kontekstā ar līdzvērtīgiem pētījumiem pasaulē, izveidojot divas kopīgas publikācijās un prezentējot tos konferencēs, publiskos pasākumos un semināros.

Savukārt divpusējās sadarbības veicināšanas ietvaros tiks īstenotas sekojošas aktivitātes:

 1. pieredzes apmaiņa mikroplastmasas vertikālās izplatības un uzkrāšanās ātruma novērtējumam trīs Islandes ezeru nogulumos, Latvijas partnerim piedaloties lauku darbos Islandē kopā ar iniciatīvas partneriem un apgūstot jaunas metodes un prasmes;
 2. pieredzes apmaiņa kā viena Islandes studenta stažēšanās pie Latvijas partnera, iepazīstot mikroplastmasas pētniecības metodes, piedaloties paraugu ievākšanas demonstrēšanā, kā arī paraugu apstrādē un analīzē mikroplastmasas laboratorijā.

Iniciatīva veicinās Latvijas un Islandes zinātnes attīstību un starptautiskā prestiža celšanu, kā arī iesaistīto institūciju atpazīstamību. Projekta īstenošanas periods: 20.06.2022.-30.04.2025.

Iniciatīvas pieteikums tapis izmantojot pēcdoktorantūras projektā 1.1.1.2/16/I/001, pētniecības pieteikuma nr. 1.1.1.2/VIAA/2/18/359) iegūtās zināšanas un pieredzi.

Ciešākie sadarbības partneri

 • Latvijas Universitāte

 • Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

 • Nacionālo Bruņoto spēku Jūras spēku flotile

 • Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts (BIOR) 

 • ... pārējie.

Kontakti

Voleru iela 4, LV-1007, Rīga.

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Datu aizsardzības speciālists Aleksandra Ivanova: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Šī mājas lapa izmanto Sīkdatnes, apmeklējot to Jūs piekrītat to izmantošanai.